Domů Kurzy Instruktoři Jak to funguje Doporučení Dárkový poukaz  
Nabízené kurzy
Jak fungují PPSOP kurzy
Základy
Týdenní lekce
Hodnocení a zpětná vazba
Otázky a odpovědi
Garantujeme spokojenost
KOMPOZICE KREATIVNĚ A PŮSOBIVĚ
Instruktoři: Bryan Peterson / Monika Banas                                            Délka kurzu: 4 týdny            Cena: 3.490 CZK           

Přemýšleli jste někdy, proč jsou některé fotky působivější než jiné? Čím to je, že některé fotky "to v sobě mají" a některé ne?

Přemýšleli jste někdy, proč někteří fotografové pravidelně získávají chválu kritiků, porotců a vydavatelů?

Některé momentky mohou mít někdy dobrou kompozici, ale ty skutečně vynikající záběry vznikly tak, že se na kompozici kladla velká pozornost. Jak tedy vytvoříte skvělý záběr? Nejdříve se musíte naučit pravidla dobré kompozice. To znamená, že umístíte jednotlivé prvky na svém záběru tak, že vytvoří něco vizuálně zajímavého, něco, nač se dobře dívá, něco, co zaujme oko diváka.

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou některé záběry výjimečnější, než ostatní, je tedy síla kompozice. A o tom je celý tento kurz. Naučíte se, jak pozorně zvolená kompozice zlepší vaše fotografie a ty se stanou vizuálně přitažlivějšími.

Kompozice je výběr a umístění různých prvků na fotografii a to, jak jsou vůči sobě umístěné v záběru. Je to něco jako skládačka puzzle, se všemi těmi malými kousky, které se dožadují vaší pozornosti. Pokud sestavíte všechny tyto části správně, dostanete záběr, který má smysl, dobře se na něj dívá a který donutí diváka zadívat se na něj déle. Ale pokud je spojíte jen tak, bez přemýšlení, výsledek bude zmatek barev, tvarů a kousků, které nemají žádnou hodnotu. Uspořádání jednotlivých prvků je klíčovým faktorem vyjádření vámi fotografovaného objektu, toho, co chcete záběrem říct, odevzdat, emocí, které chcete vyjádřit. Malé změny ve vzhledu mohou mít výrazný vliv na úroveň výsledného záběru a celkový dojem z něj. Proto by měla být kompozici věnovaná důsledná pozornost ještě předtím, než zmáčknete spoušť vašeho fotoaparátu. Dobrá kompozice se vám může někdy zdát jako nějaké kouzlo, vy však se toto kouzlo můžete naučit a projevit svůj přirozený smysl pro design. Tento kurz vám pomůže vytvářet fotografie, ve kterých vyjádříte své umělecké cítění a výsledkem budou vynikající a působivé záběry.


Osnova kurzu:
 • Použití pravidla třetin
 • Výběr mezi horizontálním a vertikálním formátem
 • Pochopení horizontu
 • Vyplnění rámu záběru
 • Komponování přímo v hledáčku fotoaparátu
 • Použití vedoucích linií
 • Síla úhlopříček
 • "S" a "C" křivky
 • Síla tvarů
 • Použití lichých čísel
 • Použití rámování v rámci záběru pro zesílení efektu fotografie
 • Využití nevyplněného prostoru a ponechání objektům prostor na pohyb/posunutí
 • KISS (z anglického Keep It Simple Silly) – Učiňte to jednoduše a odvázaně
 • Důležitost pozadí
 • Výběr objektivu a ohniskové vzdálenosti a jejich vliv na pozadí
 • Použití clony pro kontrolu hloubky ostrosti a vliv na pozadí
 • Pozor na rušivé prvky (pohraniční kontrola)
 • Porušení pravidel kompozice


Požadavky na kurz:
Základní znalosti vztahu clona-rychlost závěrky a touha vytvářet dynamické fotografické kompozice. Doporučené, ale nepovinné: stativ, různé druhy objektivů, jako například širokoúhlý objektiv, teleobjektiv, makro-objektiv.


Instruktor: Bryan Peterson

bryan petersonBryan je fotografem víc než 30 let a učitelem fotografie už víc než 20 let. Jeho vzdělávací styl je jedinečný a je pro všechny zárukou, že se kreativní a zábavnou formou dostanou na fotografickou úroveň, o jaké vždy snili. Kromě toho je Bryan autorem celosvětově nejlépe prodávaných knih o fotografování Naučte se exponovat kreativně, Naučte se vidět kreativně, Naučte se fotografovat detail kreativně, Naučte se použít expoziční čas kreativně. Bryan je Američan a momentálně žije v Seattle, USA. Bryanovu práci najdete na jeho WEBu a aktuální projekty můžete sledovat na jeho profilu na FACEBOOKu.

Instruktor: Monika Banas

Monika Banas Monika začala fotografovat jako devítiletá s fotoaparátem Zenit a fotografování bylo jako hobby vždy součástí jejího života. Po přestěhování za velkou louži, se začala fotografování věnovat do hloubky, absolvovala mnoho fotografických kurzů (mezi jinými i víceré v rámci PPSOP.com) a workshopů u známých fotografů a následně začala spolupracovat s fotografem Bryanem Petersonem a Scottym Stulbergom i jako instruktor. Od té doby se fotografii intenzivně věnuje řadu let, profesně osm let jako fotograf se zaměřením na portrétovou fotografii.
Ve volném čase ráda zachytává na paměťové karty i všechny běžné věci kolem nás a věnuje se různým fotografickým projektům (napřiklad Fotoprojekt 52). Miluje Nikon a sklo 85mm f/1.4. Žije a fotografuje v USA. Její práci najdete na WEBu a aktuální dění můžete sledovat na FACEBOOKu nebo na BLOGu.
fotosoutěže, fotovideá, informace a super foto komunita!
facebook Zadejte si nás k oblíbeným stránkám na Facebooku PPSOP Blog Perfektní Blog Školy Perfektní Fotografie

Autorská práva © 2019 Aperture Productions LLC. Všechna práva jsou vyhrazena
Přihlášení studentů PPSOP:
UŽIVATELSKÉ JMÉNO: HESLO:  
   
Zapomněli jste přihlašovací údaje?